BURSA'NIN İLK SPORTİF SAZAN AVCILIĞI KULÜBÜ

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret27829

BALIKLLARIN YÖN BULMA SİSTEMLERİ 1. BALIKLARIN YÖN BULMAK İÇİN KULLANDIKLARI HARİKA SİSTEMİ BİLİYOR MUSUNUZ?

  Balıklar için özel olarak yaratılmış olan bir yanal sistem mevcuttur. Bu sistem balığın başından kuyruğuna kadar iki yanında uzanan bir hattır. Bu düzgün hat boyunca ...alıcı hücreler veya “nöromast” adı verilen yapılar sıralanır.

  Sudaki bir cismin hareketi basınç dalgasına sebep olur. Ancak bu basınç dalgası balıktaki nöromastları, kaynaktan uzaklıklarına göre farklı değerlerde uyarır. Bu bilgi farklılığı beyinde değerlendirilir ve hedefin konumu tayin edilir. Burada birkaç cümle ile anlatılan sistemin detaylı olarak düşünülmesi aslında büyük bir mucizenin varlığını ortaya koymaktadır. Çünkü balık nöromastlardan gelen farklı elektrik sinyallerini değerlendirip ortak bir bilgi çıkartmakta, üstelik gelen uyarının av mı, avcı mı yoksa başka herhangi bir etki mi olduğunu algılayıp ayırt etmektedir. Hiç şüphe yoktur ki, bu bir mucizedir.

  Nöromastlar, hemen derinin altında bulunan mukus sıvısı ile kaplı bir kanal içinde bulunurlar. Bu kanal derideki ya da pullardaki delikler vasıtasıyla suyla bağlantı kurar. Elektrik sinyali, nöromastlar için özel olarak yaratılmış hatlar boyunca beyne iletilir. Bu bilgi beyinde değerlendirilir ve uyarıya uygun bir şekilde hareket edilmesi emri verilir.

  BALIKLARIN YANAL ÇİZGİ SİSTEMİ TEKNOLOJİYE İLHAM KAYNAĞI OLUYOR

  Balıklardaki bu üstün duyu sistemi teknolojide kullanmak amacıyla biyologlar, nörologlar, mühendisler ve matematiksel modelleyiciler gibi pek çok farklı disiplinlerden bilim adamları bir araya gelmiş ve “BioSense” adlı bir ekip kurmuşlardır ve şu alanlarda çalışma başlatmışlardır:

  • Küçük robot araçlar için benzer algılayıcı sistemler yerleştirilmesi

  • Alıcıların denizaltılarda kullanılması

  • Hava araçlarının uçuşlarının kontrolü

  • Seyir halindeki geminin etrafında yüzen yüzücülerin algılanabilmesi, bu sayede karanlıkta görülmesi imkansız olan büyük hareketsiz kayaların da fark edilebilmesi

  • Dakikalar önce diğer denizaltılar tarafından denizde bırakılan izlerin algılanabilmesi

  Balıkların bedenindeki bu tasarım üstün mühendisliktir. Üstün mühendislik ürününün kendi kendine zaman içinde oluşması (evrelmesi) elbet mümkün değildir. Balıklara suda navigasyon ve hareket mucizesi Allah’ın eseridir.


Yorum Yaz - Arşiv   540 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

HAVA DURUMU
Anlık
Yarın
11° 13° 6°